Nehrajte si s bezpečností...

všechno, co se nehodí jinam (volnější pravidla)

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Thrax
Příspěvky: 127
Registrován: pon 08. srp 2005, 13:45

Příspěvek od Thrax »

Ano,to je ono- ergonomie + upravené přístroje + upravené ochr.pomůcky.
takže zkusit definovat a rozdělit celou činnost na jednotlivé pracovní úkony a tyto pak provádět podle pracovního schematu,upraveného s ohledem na bezpečnost,k čemuž by patřila případně výroba (jednoúčelových?) bezpečnostních pomůcek.
Filip
Příspěvky: 123
Registrován: sob 14. říj 2006, 19:53
Bydliště: česko

samozatmívací svářečský štít

Příspěvek od Filip »

Normálně používám štít se samozatmívacím okénkem, kromě svařování, při odpalování thermitů. Přes normální svářečské brýle se na to dívá dost špatně, napřed jsou tmavé a když se to rozhoří, tak jsou zase někdy až moc světlé :)
Napadlo mě použít samozatmívací sklo kdyby se třeba náhodou (já vím, že to není moc pravděpodobné) zapálila osvětlovací slož. Mohlo by to taky pomoct odstínit záblesk doprovázející výbuchy složí s práškovým kovem.
Je ale trochu problém, že ten štít není nerozbitný, to by se dalo řešit výměnou krycího okenního skla za akrylové.
Na osvětlovací slož s hořčíkem reaguje dostatečně rychle.
Ale nejsem si jistý, jestli se to sklo dostatečně rychle zatmí i při záblesku flashe.

Jinak, rukavice ze silné kůže, pokud možno až po loket, jsou dobré při likvidaci selhávek, nečekaný výbuch 5-10g flashe v papírovém obalu vám je jenom "očoudí" a když jsou podšité filcem, tak necítíte ani teplo toho výbuchu, je to jen takový pocit asi jako kdyby se vám v ruce rychle nafoukla hadice od kompresoru, nebo se vám z ruky najednou vytrhlo příliš těžké závaží v posilovně :)

Míchat strojně flashe se dá, stačí je nasypat do kulového mlýna, použít nádobu z nejiskřivého kovu a podle druhu flashe, aby nemohlo náhodou dojít k reakci a nedat tam mlecí tělesa.
Zkoušel jsem i stroj s volně otočnou miskou a kovovou metlou umístěnou excentricky, tam vznikl u některých složí problém s prášením :? Nevím jak v domácích podmínkách utěsnit víčko, aby se volně otáčelo.

Brnění by možná stačilo i plastové, destičky z ABS plastu na autospojlery, přišité na teplákové bundě, střepina by se v něm ubrzdila a bylo by o půlku lehčí. No, ale i to je celkem pracné.
Thrax
Příspěvky: 127
Registrován: pon 08. srp 2005, 13:45

Příspěvek od Thrax »

Ano,to je pravda,svařecí štít se samozatmívacím okénkem je to nejlepší,čím se dá chránit obličej(Asi,jen si to myslím).Na ruce bych navrhl tenhle nástroj-
Takové kleště s gumovými čelistmi a odpruženým kloubem,zahnuté jako pistole do dlaně,navíc přivázané řemínky k předloktí.K horní čelisti je přišroubován "šermířský" kryt.
Přílohy
Thrax-ruka.JPG
Thrax-ruka.JPG (12.03 KiB) Zobrazeno 34081 x
DAP
Příspěvky: 60
Registrován: pát 04. lis 2005, 10:47
Bydliště: Irsko

Příspěvek od DAP »

Keď už je reč o následkoch munície ( mín, granátov ... ) na ľudský organizmus, položil by som otázku, ktorá ma pri prezeraní inkriminovaných fotografií mimovolne napadla.

Ide o nevybuchnutú muníciu ( až po veľkokalibrové letecké bomby ) z obdobia II. svetovej.
Ono totiž uplynulo od tejto udalosti cca. pol storočia ale dodnes sa tieto kúsky nachádzajú, najme pri najrozličnejších výkopových prácach.
A dokonca existuje skupina, ktorá študuje letecké snímky nad berlínom z toho obdobia a porovnáva veľkosti kráterov, aby dokázali určiť, kde sa dnes môže v tejto oblasti nachádzať toto časované nebezpečenstvo.

O čas totiž ide. Keď sa táto municia najde, prvé čo sa v správe objaví je, že ide o plne funkčnú muníciu, schopnú výbuchu.
Tu sa mi naskýta otázka. Keď si takto bomby hovejú pod zemou, čo by im malo zabrániť v tom, aby po čase, trebárs vplyvom korozie alebo ...
len tak poletovali ich kúsky aj s nájomníkmi nad nimi po nádvorí niektorej berlínskej štvrte :? .
Thrax
Příspěvky: 127
Registrován: pon 08. srp 2005, 13:45

Příspěvek od Thrax »

Nietzsche říká,že ničení je dovoleno,kde je přemíra sil tvůrčích,takže výbuch v německu není zase tak zlý jako by byl u nás nebo na Slovensku a tudíž je litovat nemusíme.Potíž němců spočívá v acetonovém rozněcovači.Ty bomby byly veliké,plněné amatolem(viz Stattbacherova analýza několika z nich co spadly po cestě na Švýcarsko),no a některé měly zpožděný účinek,maximálně 1týden.Když se ampule nerozbila,tak bomba nevybuchla.Ale! A to je právě ten problém,aceton se z té ampule dokáže dostat ven.Jak,to nevím,ale jejich pyrotechnioci to tvrdí.No a když svou práci odvede ten aceton jen napůl,tak ethylacetátové kolečko může držet vzpruhu v jakési nejasné poloze,takže jistící kuličky vypadnou,až když s tím mackem někdo začne cloumat.Občas jim to vybuchne,takže mají i mrtvé.Jenže voda amatol vypere,takže to co bouchá jsou často jen počinové nálože.
/p.s. já slovo německo píšu s malým n schválně/
Přílohy
lzz aceton kompr..jpg
lzz aceton kompr..jpg (17.41 KiB) Zobrazeno 34029 x
Filip
Příspěvky: 123
Registrován: sob 14. říj 2006, 19:53
Bydliště: česko

Aceton je potvůrka:)

Příspěvek od Filip »

Jde o to, že po zatavení ampule tehdejší technologií (nebyla to laboratorní práce, ale zbrojní výroba :? ) zůstala mikroskopická kapilára, kterou sice aceton z důvodů povrchového napětí sám od sebe nevyteče, ale vytlačí ho tudy, pomaloučku, po nějakém čase, jeho páry. I když jsou to malé dávky, na narušení ethylacetátového kroužku stačí, prý je to podobné, jako když ve skříni vedle acetonové barvy v plechovce necháte ležet celuloidový film, za měsíc při pokojové teplotě (25°C?) se v nevětrané skříňce případné snímky budou trochu podobat na S. Dalího plátna :P a přitom barva švem plechovky nevyteče (poznámka: Na konci padesátých let, kdy L. Souček, tehdy vojenský lékař, použil příklad s plechovkou acetonové barvy, nebyly švy jistě svařované, asi jenom přeplátované, pokud jsem zjistil, letovaly se jen plechovky na potraviny a kapaliny tvořící páry, takže možná dnes by to tak nefungovalo) nebo jako kdyby jste si podomácku na plynu, vybavení znalostí práce se skleněnými trubičkami z gymnázia :) spravili ulomený teploměr a "záhadně" by se po půl roce vypařila jeho náplň a nechala barevný flek pod koncem kapiláry ( to jsem zkusil a je to tak, kapilára "špinavá" od náplně teploměru se dokonale neuzavře, docela by mě zajímalo, jak to dělají výrobci) :P
Thrax
Příspěvky: 127
Registrován: pon 08. srp 2005, 13:45

Příspěvek od Thrax »

zpět k těm ochr. rukavicím-na obrázku jso drátěné rukavice k minometu.Co si o tom myslíte?
Přílohy
hand1a.jpg
hand1a.jpg (31.15 KiB) Zobrazeno 33955 x
karusa
Příspěvky: 54
Registrován: úte 27. pro 2005, 00:20

Příspěvek od karusa »

Moc hrubé no.. :shock:, od popálenin neochrání, páč jsou děravé..možná tak dobré proti trhavinám..
Thrax
Příspěvky: 127
Registrován: pon 08. srp 2005, 13:45

Příspěvek od Thrax »

já nevím jak je to dnes,já jsem u minometu nesloužil,ale tyhle rukavice jsou německé z WW2 a házely se v nich miny do laufu .Podle beletrie z nich po delším střílení zbyly cáry.Z toho mně tak nějak vyplývá,že to chránilo před výbuchem/výstřelem/,což by se nejvíce blížilo použití jako ochranná pomůcka pro domácí pyrotechniky.Asi se pod to budou muset dát ještě další rukavice kvůli ohni.Zůstává otázka dostupnosti-a to bych se rád zeptal,jestli se u minometů tyhle rukavice pořád používají.Fotka je z německé aukce militárií,takže věc jakoby raritní.Jaksi těžko chtít po začínajících amaterech aby začali investicí do sběratelské komodity.
Uživatelský avatar
Buk
Moderátor
Příspěvky: 558
Registrován: pon 18. říj 2004, 19:39

Příspěvek od Buk »

Mno já vám do toho nechci moc kecat, ale především je asi potřeba si položit otázku k čemu ty rukavice vlastně mají sloužit. Pokud jde o rozbušky, tak tam je největší problém se střepinkama. Na tohle je dle mého skromného názoru dobrá kůže (svářečská rukavice). Ale dělat v něčem takovým (nedejbože dokonce v kovový rukavici) jemnou práci půjde dost těžko. Řekl bych, že se sice zvýší ochrana, ale zvýší se i nebezpečí nechtěné iniciace způsobené nedostatkem citu.

Co se týče rukavic a obleků pro ohníčkáře - opět bych viděl jako dobrou volbu věci typu kůže, vaťák a podobný.

No a pokud někdo chce rukavice pro delaboraci nalezené vojenské munice od granátu víc, tak to asi nezachrání v případě průseru žádný rukavice, ani kdyby byly od Horsta Fuchse (titanový, pozlacený, natřený zázračnou leštěnkou a otestovaný superchoperem).

Ještě k tý svářečský kukle - nejsem si jist jestli to (kromě toho že to vypadá děsně chytře ;-) a je to drahý) přináší nějaký výhody. Vidět je z toho blbě (i nezatmavený automatický sklo není úplě čirý) a rozhodně to není stavěný na zachycený velký kinetický energie. Z logiky věci vyplývá, že svářeč potřebuje ochranu proti jiskrám a ne například proti letícím kamenům. Dále svářečská kukla musí bejt co nejlehčí aby se rto dalo mít celej den na hlavě. Takže tudy cesta nevede. Co se týče záblesku při případný nehodě, tak si myslím že to je ten nejmenší problém. K zachycení částic s větší kinetickou energií jsou vhodný různý druhy polykarbonátů. Opět bych se vydal směrem k prodejně ochranných pomůcek, štíty a brejle se prodávaj vysloveně podle toho k jakýmu jsou účelu. Například pro práci s bouracíma kladivama nebo rotačníma ocelovýma kartáčema. Velmi odolný jsou taky štítky motocyklových helem, takže i tady se nabízí možnost.. budete vypadat fakt hustě a helma zároveň chrání i sluch :-) .
Thrax
Příspěvky: 127
Registrován: pon 08. srp 2005, 13:45

Příspěvek od Thrax »

chtěl bych,aby to uchránilo prsty a oči při výbuchu 1-2 g třaskaviny.Protože nic horšího než výbuch rozbuchy se stát nemůže.Zábavní pyrot.nebude mít takovou energii a trhaviny jsou zase dost netečné.
Vycházím při tom z představy,že takovému výbuchu odolá 5 mm ocel,ne však 3mm ocel.Z toho mi vyplývá,že pokud bude ta třaskavina v ruce,tak utrhne prsty i přes drátěnou rukavici.Musí tedy s ní být manipulováno v nějakém držáku dlouhém minimálně 100mm.Potom to bude o střepinách a plameni a těm by se dalo zabránit touhle drátěnou rukavicí.
Mělo by to být uvažováno hlavně pro HMTD,protože to je asi látka nejvíce podomácku vyráběná.Bohužel brizance HMTD je značná,takže energie střepin je právě u HMTD obrovská.Kožená rukavice tu asi neobstojí.Naštěstí je HMTD pomalá,takže u malých a volně sypaných dávek to nebude až tak zlé.
Ty kukly pro svářeče jsou dost tmavé,vypadají ovšem pevně(?).
Uživatelský avatar
Buk
Moderátor
Příspěvky: 558
Registrován: pon 18. říj 2004, 19:39

Příspěvek od Buk »

Proti výbuchu rozbuchy přímo v ruce ti nepomůže nic. Pokud se tak stane několik málo cm od ruky, tak by měla stačit pořádná kožená rukavice... energie výbuchu klesá velice rychle se vzdáleností (třetí mocnina?) takže upravený kleště nebo pinzeta, pár centimetrů hoodně pomůže. Samozřejmě se bavíme o rozbuchách víceméně standardní navážky. Jde o to, že i když střepina ruku v ruklavici třeba prosekne, tak po průchodu rukavicí už bude energie podstatně menší než bez ní. Kupodivu kůže je stále asi nejlepší materiál... v mnoha odvětvích se ji ještě nepodařilo umělinou rozumně nahradit.

Svářečský kukly.. už sem to psal... samozatmívací nevím k čemu by měla bejt dobrá... plášť kukly (pokud to není nějaká hrůza z baumaxu) je obvykle cca 2mm silnej polypropylen nebo podobnej plast. Nikdo nebude na hlavě nosit kilovou kuklu. Na zachycování střepin a letících částic jsou přímo určeny PC štíty. O výhodě daleko lepšího výhledu ani nemluvě.

K ochraně sluchu - nevím jestli je to všeobecně známo, ale velice dobře funguje obyčejná vata. Narozdíl od špuntů který jsou celkem nepříjemný se vata chová jako kompresor dynamiky (je s ní rozumně slyšet, ale v pohodě zachytí rázovou vlnu).

PS: Ty rukavice k granátometu.. není to náhodou drátěný spíše kvůli možnosti uskřípnutí ruky potažmo kožený rukavice při ládování?
Thrax
Příspěvky: 127
Registrován: pon 08. srp 2005, 13:45

Příspěvek od Thrax »

tož Buku,tohle je věc kde záleží v prvé řadě na osobní zkušenosti.Jelikož mně nikdy nic v ruce nebouchlo ani nikoho takového osobně neznám,dám na tvoje rady.Takže:
a)- kožená rukavice kvality pro kováře
b)- ochrana sluchu,t.j. vata + něco dalšího
c)-štít,ale ne zatmívací kukla
d)- do ruky nějaké podávky délky pár cm
e)-na sebe mnoho vrstev šatů
a teď by bylo dobře aby k tomu každý něco řekl,abychom to konkretizovali,kde se má co koupit atd.
/vykládat někomu hrůzostrašné historky o tom co by kdyby bez toho,aby se řeklo,co má dotyčný dělat,se jak známo přinejmenším míjí účinkem.A kdo si takto představuje prevenci úrazů je slušně řečeno naivní/
Uživatelský avatar
Buk
Moderátor
Příspěvky: 558
Registrován: pon 18. říj 2004, 19:39

Příspěvek od Buk »

Osobně bych s tím souhlasil tak jak to je napsaný, ale samozřejmě nemám patent na rozum. Jen bych doplnil místo několika vrstev šatů spíše kovářskou koženou zástěru. Člověk se v tom nepaří a ochrání to velice dobře. jinak o jednom člověku který udělal praktickou zkušenost vím, třeba nám tu k tomu něco napíše. Ale nezapomínal bych že toto je pokec, tudíž volně přístupná sekce. Takže se bavíme samozřejmě jen teoreticky, resp. o tom co dělaly naše babičky a dědové někdy před válkou...

Je jasný že každýmu vyhovuje něco jinýho, někdo preferuje masivní ochranný pomůcky, někomu vaděj a nadělá s nima víc škody než užitku. Osobně jsem zastánce spíše lehčí výstroje a tudíž lehčí ruky... ale nikoho samozřejmě nepřesvědčuju.
Uživatelský avatar
Derrick
PFG
Příspěvky: 226
Registrován: pon 15. lis 2004, 18:45
Bydliště: Wolfenstein

Vata

Příspěvek od Derrick »

Skvělé anatomicko-akustické účinky vaty mohu potvrdit. Sám ji používám léta při nejrůznějších činnostech - od střelby ze samopalu, přes řezání flexou, svařování CO (je taky dost hlučné) až po každodenní práci s pneumatickým kladivem :puffy:

Derrick
Uživatelský avatar
Buk
Moderátor
Příspěvky: 558
Registrován: pon 18. říj 2004, 19:39

Příspěvek od Buk »

... kolega Derrick ještě pozapomněl na hudební produkce místní kutálky :mrgreen:
bflm.psvz
Příspěvky: 245
Registrován: úte 06. pro 2005, 00:00

Příspěvek od bflm.psvz »

To máte dobrý kluci. Já už ani vatu nepotřebuju. Neřkuli sluchátka. Já už skoro nic neslyším :lol:

Má to výhodu v tom, že můžu pracovat v hlučném prostředí a sluch se mi nezničí. A navíc dostávám za práci v hluku příplatek. :idea:
Uživatelský avatar
Buk
Moderátor
Příspěvky: 558
Registrován: pon 18. říj 2004, 19:39

Příspěvek od Buk »

Mno nevim... mně se od dob mý bigbeatový kariéry, kdy mi u pravýho ucha mlátil bubeník, sluch poněkud zhoršil, více pravý ucho. Ale především je od tý doby velice citlivej na hluk (křaptí od toho celá palice - dost hnus). Co se týče třesků a výbuchů, řezání flexou a provozování kolegou Derrickem uvedených kratochvil, tak ty tomu taky zrovna dvakrát nesvědčí... Každopádně po prásknutí třeba 0,5 - 1g třaskaviny v místnosti, dvacet čísel od xichtu spolehlivě uši (bez vaty) na několik dní zahluší... je slyšet jak když je člověk pod vodou a do toho to krásně píská :?
Uživatelský avatar
kerut
Příspěvky: 263
Registrován: čtv 08. úno 2007, 16:51
Bydliště: ZOO Springfield
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kerut »

taky otevrit na plno pusu a pozvolna se nadechovat radili za II valky (pry to pomaha k malinko lepsimu vyrovnani pretlaku v eust. trubici) nicmene zcela zasadni bude asi fakt ze okamzik onoho vybuchu lze dost tezko nejak presne predpokladat a nejhorsi ujmy na zdravi jsou vetsinou z "neocekavanych" pricin.

viz napr statistiky pri dopravnich nehodach kdyz clovek ranu tak nejak ceka vetsinou to dopada lepe nez kdyz treba cumi z okna... nebo jednodussi priklad - prechod ze tmy do ostreho svetla. kdyz to clovek vi predem, tak kombinace oko-nerv.sbernice-mozek naprosto pudove a automaticky pripravi snizeni citlivosti, kdyz to neceka je to daleko neprijemnejsi zazitek

dle me je nejlepsi ochranou pomuckou dalkove ovladany robot a dostatecna vzdalenost.... :roll:

edit:
PS navic ten stit teda netusim z ceho... s plexiskloveym si strepinky poradi celkem hrave a nosit na hlave kus tvrzenyho skla je spis pro kulturistu
Uživatelský avatar
Buk
Moderátor
Příspěvky: 558
Registrován: pon 18. říj 2004, 19:39

Příspěvek od Buk »

:? už to píšu potřetí - polykarbonát je úplně něco jinýho (co se týče mechanických vlastností) než plexisklo (PMMA). Obojí je průhledný... tím podobnost končí :!: . Samozřejmě "střepinku" z granátu to nechytí, ale z rozbuchy s přehledem... zkoušel si někdy takovej štítek zlomit nebo rozbít? Ono upřímně řečeno i ten PMMA zachytí celkem dost a není zase takovej problém si pod to vzít ještě PC brejle.

O tomhle se dá celkem bezvýsledně diskutovat donekonečna. Ale pokusím se ještě jednou vyjevit svůj názor (pak už dám pokoj ;-) )

Za prvé - chráníme se proti nehodě a na tu těžko můžu bejt (psychicky) připraven (ve smylu "zavřu oči", "zacpu si uši", "budu se pomalu nadechovat"... eventuelně "zdrhnu"). Za druhé - co se týče teorií o připravenosti (nehoda v autě apod.) tak osobně mám názor a zkušenost přesně opačnou. Člověk si daleko víc ublíží když to čeká, protože ztuhne.

K teoriím jestli štít takovej nebo makovej vydrží nebo nevydrží - pokud to někdo myslí s bezpečností vážně, tak není problém si koupit v řempu PC štít a prostě ho otestovat. Těch pár deseti, či stokorun si myslím že dotyčnýmu za to stojí. I jiný nehody se dají celkem snadno nasimulovat. Jen je dobrý člověka nahradit například měkkým dřevem (aby tester nedopad jako podobně jako individuum, který bylo přesvědčený, že kuli ze samopalu zastaví deset slamníků - nezastavilo) :x

Chraň bůh že bych chtěl někoho odrazovat od použití ochranných prostředků nebo nabádal k lehkomyslnosti, ale je třeba vzít v úvahu praktický věci, kouknout co se používá v jiných oborech a věci otestovat nebo provést kvalifikovanej odhad následků, resp. zvážit poměr riziko/pohodlí. Nepovažuju ze reálný vytvořit samodomo hi-tech oblek z běžných materiálů, zrovnatak bych se neupíral k věcem určeným původně ke zcela jinýmu použití (svářečská kukla, skleněnej zvon nebo víko z exsikátoru na hlavu a podobně). Když už kuklu, tak například pískovací ale ne svářečskou, potápěčskou nebo včelařskou či šermířskou ;-) . BTW těžkej písovací oblek by asi byl celkem solidní ochrana, ale cena bude jistě velice zajímavá a dělat se v tom taky bude dosti blbě.
Odpovědět