Stránka 1 z 1

Nehoda při práci s travexem

Napsal: pon 04. dub 2005, 10:19
od PePa
Jeden můj známý sehnal kilovku Travexu, na inzerát, ještě v dobrým stavu. Pak zjistil, že na trávu se dneska prodávají lepší věci a tak mě ji za pár piv nechal.
Chtěl jsem to vyzkoušet, tak to dám do kulovýho mlýna (z nádobky od chemikálilí), 100g, začnu mlít, najednou to vevnitř oranžově zazáří a nádobka vybuchne (spíš praskne přetlakem) a vyletí zbytek obsahu a udělá to něco jako bílou dýmovnici(pěkně to štípe v očích, ještě že jsem měl plexištít a vodu).
Nebyl v tom olej ani mastnota, jako mlecí kuličky byla rybářská olůvka, takže to ani nejiskřilo (stejně, samotný chlorečnan nehoří) Mlelo se to teprve asi tři minuty. Travex byl originálka, ještě neotevřené balení.
Nemám s tím zkušenosti, ale můj děda s tím dělal, dokonce to mlel v mlýnku na mák a nikdy se mu nic nestalo. Na té plechovce sice zakazují drtit hrudky, ale ty přece praskají i samovolně, vysycháním, a nic se neděje.

Tak mě napadá, jestli by se taky nedaly popsat problémy, do kterých se člověk může dostat když se pokouší něco semlít nebo nadrtit (třeba taky binární směsi, znám lidi, co míchají síru a dřevěné uhlí v mixéru a ještě se jim nestalo nic horšího, než že to zadřeli), sice jich asi nebude moc, ale je lepší kdybych o nich věděl.

Napsal: pon 04. dub 2005, 12:25
od alchemi
Doufám, že ze sebe teď neudělám vola, ale mám takový vnitřní pocit, že travex (chlorečnan sodný + NaCl) je sám o sobě výbušninou, i když síly to prachmizerné, tudíž při tření může takto reagovat...chloristan tohle neudělá.

Napsal: úte 21. čer 2005, 11:55
od Hanspunk
KClO3 je poměrně silný oxidační činidlo a má tendenci vybuchovat s kdečim(viz. Chlorečnan a cukr). Kdysi jsem ho používal i na jednoduchý spožďovače - prostě se udělal přesycenej roztok ve vodě(tak 80°C) a ten se nechal nasáknout do savého papíru(ale spolehlivost nicmoc). V tom mlejnku mohla bejt špetka něčeho, anebo stačí opravdu i příměsi a nečistoty obsažený v Travexu a bum ho...
Jinak směsí síry s dřevěnym uhlím můžeš klidně i zatopit(jen to asi bude dost smrdět), jelikož bez oxidovadla je to celkem neškodný, takže ať si to melou v čem chtěj.

Napsal: úte 21. čer 2005, 13:03
od Spider
No,nejsem si jistej jak to se smesi siry a uhli je,ale argument ze je to bez okyslicovadla toho moc nerika,protoze s uhelnym prachem jsou potize uz od pradavna a taky tam (krome vzduchu) zadne okyslicovadlo nebylo. Ale nejspis mas pravdu,protoze se to v historii vetsinou mlelo sira+uhli (Urbanski). Jinak chlorecnanu se docela bojim,melu ho po malych davkach a velmi opatrne. Sice mi tady kazdy vysvetloval,ze pri mleti bouchnout nemuze,ale napr. majitel Rafiny mi mailem popisoval,jak mu to v treci misce jeblo,tkaze si raci davam pozor :D

Tření & KClO3

Napsal: úte 21. čer 2005, 13:09
od Doctor Shadow
Mezi námi...ona třecí miska, pokud ná zdrsněný (neglazovaný) povrch, do miniaturních rýh zachytává všecko, co se v ní kdy mlelo, a neni tajemství, že krom kyseliny se to jen tak vyčistit nedá. Takže stačí, aby něco nepatrně ulpělo buď v misce nebo na tloučku a sranda je hotová. :twisted:

Travex se tuším dělal elektrolyticky z NaCl, ale kdo ví, co všechno v tom může/mohlo být, stačí někdy opravdu nepatrný množství. :wink:

Napsal: úte 21. čer 2005, 20:25
od Hanspunk
No uhelnej prach snadno vybuchne, ale když je rozptýlenej ve vzduchu v ideální směsi tušim 600g na kubickej metr což v mlejnku asi těžko dosáhneš. Okysličovadlem je myšlena "Sal nitra", neb sanytr neboli KNO3. A jinak dělat cokoli s chlorečnanem v nedokonale vyčištěné třecí misce je dobrý způsob, ale chce to si před tim vyfotit ruce dokud máš ještě deset prstů :D . Takže KClO3 jen v nádobí dokonale čistym, nejlépe vypucovat chromsírovou(ale dá se blbě sehnat).

Napsal: pát 24. čer 2005, 19:14
od Spider
K treci misce: nedavno jsem drtil KMnO4,a i kdyz jsem potom misku poradne umyl,zbyly nepatrne kousicky manganistanu po stenach..Miska je naglazovana,takze by se to podle me nemelo stavat,ale nak se to tam dostalo a vodou to umyt nejde(zkousel jsem to nechat pres noc ve vode a nic). Nevite nekdo jak to z toho dostat? (krome kyseliny chromsirove)
Ono to asi zas tak nevadi,horsi by bylo kdyby tam zbyla nejaka organika a pak by se tam mlel napr. chlorecnan :P ,ale stejne me to tam sere. Koupil jsem si totiz dnes dalsi varku chlorecnanu a bojim se,aby to nebouchlo (i kdyz manganistan s chlorecnanem asi nebudou zas tak prudce reagovat)
btw. nekde jsem cetl,ze se praskovy chlorecnan ziska vysrazenim z roztohu lihu,nevite o tom nekdo neco? Tim by totiz odpadlo neprijemne mleti a vyroba by byla bezpecnejsi..

Napsal: pát 24. čer 2005, 19:48
od Maniak
Nevím jestli se to někomu povedlo umýt - já sem si nechal jednu misku jen na manganistan :D Jinak manganistan se určitě časem (alespoň částečně) zredukuje na MnO2, takže spíš zkusit rozpouštěcí činidlo na něj - možná horkou dusku. Mlet v tom cokoliv jiného by znamenalo mít to pak znečištěné nepatrným množstvím tohoto katalyticky působícího oxidu...

Napsal: úte 02. srp 2005, 11:05
od makovec
:wink: na mytí třecí misky je supr chlorovodíková kyselina - odbarví okamžitě.

Napsal: stř 03. srp 2005, 09:17
od Pandy
TO PePa :Pokud jsi měl kulový mlýn z pixle od chemikélií tj plastovou a v tom si mlel chlorečnan je jasný že pravděpodobnost nehody je vysoká,plast je hořlavý ,chlorečnan okysličovadlo mletím vzniká teplo ,takže k nehodě je už hooodně blízko.
Mlet jakékoliv okysličovadlo v kulovém plastovém mlýně je špatně.
Navíc kulové mlýny které si zde někteří jedinci vyrobyli z plastových nádob ,přes jistě dobrou manuální zručnost tvůrců považuji za špatné.

Napsal: ned 07. srp 2005, 17:37
od Anubis
No, spíš jsme použili plastovou nádobu pro mletí, ale nikomu nic nebrání tam dát třeba plechovou (proto se taky tyto mlýny staví s válci). Tepla vzniká vskutku hodně (ověřeno po osmi hodinách mletí), ale zatím mi ještě nic nebouchlo, mlel jsem i BP na sucho, asi 2 hodinky a nic. Mlecí médium byly ocelové válečky (d=2,5cm, v=3cm) z ložiska.

Napsal: pon 08. srp 2005, 12:30
od Phoenix
ad misky zadělané od burelu: ano, kyselinu chlorovodíkovou a nechat odstát, a případně použít směs s peroxidem, urychlí prosces, ale ten smrad... :roll:
jinak dobré svinstvo je hlinité mýdlo, pokud máte po výrobě napalmu všechno zapatlané tak stačí naředěná HCl a trochu saponátu a pár dní nechat působit

..

Napsal: pon 23. říj 2006, 22:29
od Fulcanelli
Co se týče mletí chlorečnanu sodného v kulovým mlýnu - je patrně opravdu nejspolehlivější použít plechovou nádobu ne plast. Kdysi jsem měl oboje, kulový mlýn vyrobený jak z litrové plechovky (a s připájenými třemi úhelníčky, kterými je nutno fixovat víko, jinak vyletí ), tak výměnnou plastovou flašku od kilovky hydroxidu draselného. Zkoušel jsem párkrát mlít chlorečnan i v plastu a nestalo se nic. Od doby, kdy mi asi 50g travexu chytlo samo od sebe na dně igelitové tašky při jejím přenášení, jsem se už travex do ničeho plastového neopovažoval dávat. Takže plast raději nepoužívejte. Ale zaráží mne u prvního příspěvku používání olověných mlecích kamenů. Chlorečnan sodný je celkem velmi tvrdý a při použití olova nemele olovo chlorečnan, nýbrž chlorečnan olovo! Prostě se olovo obrušuje o krystaly chlorečnanu a vzniká vlastně směs jemného olova a chlorečnanu, což již by začít hořet mohlo. A hrudky travexu se nesměly rozbíjet asi z jiného důvodu - stalo se mi hned dvakrát, že jsem narazil na hrudku, která byla prorostlá jakýmsi černým, pevným svinstvem, mělo to trošku vrstvenou strukturu, velmi podobné kousku oceli který sežrala rez. Domnívám se, že se jednalo o kousky elektrod, možná ve výrobě používali uhlíkové. Čas od času se pak asi stávalo, že se takové kousky dostávaly až do finálního produktu. Tedy, pokud ti v mlýnu chytl starý dobrý originální travex, mohly to způsobit i případné nečistoty z výroby.

.

Napsal: úte 31. říj 2006, 01:38
od azidko
no tak asi takto vypadaly moje minulo týždnove hrádky s HMTD :evil: pričinou bola zrejme staticka elektrika

Napsal: úte 31. říj 2006, 18:58
od Nucky
docela sila ale prst drzi to je hlavni. muj bratr pro jistotu shodou nahod minulej tejden nechal na krbovejch kamnech deodorant (adidas 130 ml) pul hodiny se to hralo a pak jsem sel okolo ja a zrovna kdyz jsem byl tesne vedle kamen tak to boooooouchlo (zajimava duniva rana a docela slusnej vonavej pruvan (...a plechovka v rameni) :D). na ty fotce to nevypada ale tam kde je to zasity je to asi 1 cm hluboky. ale oproti tomu prstu to nic neni

Tak jsem zkusil mlít travex v kuláku

Napsal: úte 14. lis 2006, 18:12
od Filip
Donesl to jeden kámoš a potřeboval to namlít, i s kulákem, nemá ve své laborce 220 :)
Kulák byl z nádoby na výrobu šunky (ocelový válec asi 110 *120 a vršek má ma 3 spony) Ale zapomněl na nějaký mlecí tělesa.
A tak jsem tam zinkový koule. (nejiskřivý kov)
Když jsem to pak vysypával, čuměl na mně jak na kreténa, jestli chci bouchnout, nebo co. Že akorát zapomněl donýst bronzový koule aže jsem měl říct. Že se ten Zn namele do travexu a pak to udělá BUM...Takže něco asi na tom omílání olova a následným výbuchu bude.

xx

Napsal: sob 02. úno 2008, 19:32
od Nitro007
Jak pro boha může vůbec někdo dělat takové kraviny s travexem :roll:
Travex byl vyroben proto, aby hubil trávu, takže obsahoval řadu nečistot které ovšem vzhledem k jeho účelu nebyly na škodu. Proto byl na přípravu pyrokompozic opravdu nevhodný:old:

Re: travex

Napsal: stř 27. črc 2011, 12:10
od saykon
Tak olovo neni vhodné podla mňa na drvenie travexu, nakoľko je makkšie ako Travex, možno ho travex pomlel a vznikla zmes.